Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
im. Henryka Sienkiewicza w Trzciance

Kolejna wymiana młodzieży polsko-niemieckiej w Sienkiewiczówce!
01

 

Od wtorku,31.05.2016 r. do poniedziałku, 06.06. gościliśmy w naszej szkole grupę młodzieży z zaprzyjaźnionej z nami od dobrych kilku lat szkoły w Cloppenburgu. Przyjechała do nas grupa 13 chłopców i dwóch opiekunów: pani Petra Sachse i pan Martin Tellmann.

02 03
04 05

 

Spotkanie rozpoczęliśmy od zawodów sportowych z okazji Dnia Sportu w naszej szkole, wspólnie zwiedzaliśmy Trzciankę rozwiązując zadania z Wielkopolskich Questów – „Trzcianka tropem historii”, poznawaliśmy piękno naszej okolicy przechadzając się leśną ścieżką  „Nad Bukówką” w Smolarni.

 

W naszej szkolnej pracowni technologii żywienia przygotowaliśmy wspólnie uroczystą kolację, na którą zaproszony został również starosta powiatu - pan Tadeusz Teterus . Podczas spotkania wręczone zostały nagrody za najbardziej udane zdjęcia w Konkursie fotograficznym „Nasze polsko – niemieckie spotkania”, laureatami zostali:

 

 • Ewa Bodzioch – nagroda Starosty Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego,
 • Nic Krekler - nagroda Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Trzciance,
 • Joanna Polcyn – nagroda opiekunów wymiany.

 

W sobotę zwiedziliśmy Poznań, oferując naszym gościom całą gamę atrakcji, rozpoczynając od Maltańskich Term, przez Fotopodchody na poznańskim Starym Rynku i odwiedziny w Rogalowym Muzeum Miasta Poznania, a zakończyliśmy w ekskluzywnej Galerii Stary Browar.

06 07
08 09

 

Jak zwykle jednak najdłuższe i najciekawsze rozmowy prowadzone były na spotkaniach nieformalnych, których nie brakowało każdego dnia. A przy poniedziałkowym pożegnaniu na trzcianeckim dworcu znów były łzy… Z naszymi niemieckimi przyjaciółmi spotkamy się już niedługo: w październiku w Cloppenburgu!

 

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym podczas wymiany, nauczycielom współpracującym z nami podczas projektu, a zwłaszcza naszej wspaniałej młodzieży i ich rodzicom, którzy dzielnie nas wspierali, gościli niemiecką młodzież w domach oraz służyli swoją pomocą w każdej możliwej chwili!

 

Są to:

 

 • Ewa Bodziach kl. III A T
 • Melania Polasińska kl. III A T
 • Monika Siejek kl. I A T
 • Gosia Klekota kl. I B T
 • Marta Budniak kl. I B T
 • Sara Tryba kl. I B T
 • Justyna Fijak kl. I A T
 •  Michał Sieradzki kl. III B T
 • Joasia Polcyn kl. I A T
 • Aleksandra Aninowska kl. I B T
 • Dawid Jurga kl. I A T
 • Anastazja Wojcieszak kl. I A T
 • Krystian Lehwark

 

Opiekunowie wymiany: Anna Nitschke, Magdalena Ignasińska, Wiesław Łotysz.